Jak zachować obecną sylwetkę i zdrowo się odżywiać?

Witam, mam 18 lat, 168 cm wzrostu i ważę 49 kg. Z obecną sylwetką czuję się bardzo dobrze, co najważniejsze nie mam objawów złego samopoczucia, wyniki badań, które robiłam niedawno zostały zinterpretowane przez lekarza i także są pozytywne, jednak moi rodzice są zaniepokojeni tak niską wagą oraz tym, iż stale kontroluję to, co jem i w jakich ilościach jem. Zdarza się czasem, iż jestem przytłoczona ciągłym kontrolowaniem i ogarniczaniem się i pociąga to za sobą dzień tzw. obżarstwa. Chciałabym to zmienić, bowiem nie wywiera to pozytywnego wpływu na moje zdrowie.

Moja obecna waga to konsekwencje diety opartej na bilansie kalorycznym i codziennymi ćwiczeniami, po 2-3 godziny. Jestem świadoma tego, iż z obecnym trybem życia waga dalej będzie spadać, więc chciałabym to zmienić. Czy jest możliwość dostosowania mojej diety w taki sposób, by utrzymać obecną wagę i odżywiać się zdrowo, ćwicząc z taką samą częstotliwością, jak dotychczasowo? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Pani Natalio!

Niestety, nie mogę spełnić Pani oczekiwań i doradzić, jak zachować aktualną wagę. Pani aktualna waga jest zdecydowanie zbyt niska, a wynik BMI: 17,4 kg/m2 wskazuje na anoreksję. Dlatego namawiam serdecznie, aby przewartościowała Pani swój cel, ponieważ dążenie do utrzymania masy ciała na dotychczasowym poziomie jest dla Pani bardzo niekorzystne i grozi wieloma powikłaniami.

Ponadto z opisu wynika, iż może to być szczególnie niebezpieczna forma anoreksji, jaką jest podtyp bulimiczny, w którym występują okresowe epizody objadania się. Napełnianie żołądka dużą ilością pokarmu po okresie intensywnego głodzenia się może spowodować wiele groźnych dla zdrowia i życia powikłań, w tym: pękniecie ściany przewodu pokarmowego, zapalenie trzustki. Przy tak niskiej masie ciała niewskazany jest tak intensywny wysiłek fizyczny, który obciąża układ krążenia. Do niebezpiecznych skutków anoreksji należą np. zaburzenia rytmu serca, które moga pojawić się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych.

Proszę nie sugerować się prawidłowymi wynikami podstawowych badań laboratoryjnych, ponieważ często są one na prawidłowym poziomie nawet u osób wyniszczonych. Organizm przystosowuje swój metabolizm do sytuacji długotrwałego głodzenia. Jednakże, na skutek np. banalnej infekcji może dość do gwałtownej dekompensacji i załamania sił odpornościowych, zaburzeń zatorowo- zakrzepowych lub krążeniowych.

Proszę, aby skontaktowała się Pani jak najszybciej z psychoterapeutą specjalizującym się w leczeniu zaburzeń odżywiania. W trakcie psychoterapii konieczne jest okresowa kontrola lekarska u internisty lub psychiatry.

Serdecznie pozdrawiam