Jaka est faktycznie przyczyna mojego bólu kręgosłupa?

Witam. Od dłuższego czasu boli mnie kręgosłup.(jako dziecko byłam rehabilitowana przez 12 lat z powodu złamania kości barku podczas narodzin) Bol nie jest ciągły ale nawraca promieniujac do klatki piersiowej. Nasila się również po całym dniu pracy. Jestem po paru wizytach u neurologa, który zlecił mi wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej. Mam pojedynczego guza schmorla. Czy może on być przyczyną dolegliwości bólowych o których wspomniałam wyżej? Lekarka odesłała mnie do domu mówiąc ze ludzie żyją z takimi guzkami i one nie dają żadnych dolegliwości. Proszę o odpowiedz

Dzień dobry,

Guzki schmorla są manifestacją choroby Scheuermanna - schorzenia o niejasnym pochodzeniu, które objawia się postępującymi zmianami w budowie i ustawieniu kręgów. Nie ma swoistego leczenia- zalecana jest fizjoterapia i ćwiczenia fizyczne, mające na celu utrwalić prawidłowe wzorce ruchowe i wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup. Proponuję kontakt z dobrym fizjoterapeutą, który pomoże rozluźnić zbyt spięte tkanki miękkie i zwróci Pani uwagę na najważniejsze ćwiczenia. Przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty, regularne POPRAWNE ćwiczenia, rozciąganie i rolowanie (polecam poczytać o tej metodzie) najczęściej pozwala na życie wolne od bólu i spowolnienie zmian w krzywiźnie kręgosłupa.