Jaka jest prawidłowa waga dla wzrostu 161 cm?

Chciałabym się dowiedzieć, czy moja waga jest prawidłowa. Ważę 67,5-68 kg przy wzroście 161 cm i wieku 18 lat. Lubię uprawiać sport, ale ze względów zdrowotnych zaprzestałam. Nie przytyłam po skończeniu ćwiczeń. Teraz co jakiś czas, na ile mogę, to ćwiczę. Jem mało - 3 posiłki dziennie (zwłaszcza w te upały) i pilnuję się. Ostatnio próbowałam ćwiczyć tak, aby nie wpłynęło to na moją kontuzję - uderzałam w worek, robiłam brzuszki, dosyć trudne ćwiczenia, ale bez względu na to jakich ćwiczeń się nie podejmę, jakiejkolwiek diety nie zastosuję, to moja waga stoi. Po dietach, które gwarantują szybką utratę masy ciała potem przychodzi efekt jo-jo. Proszę o pomoc, z góry dziękuję:)
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 26,1 i sugeruje nadwagę. Twoja masa ciała nie powinna przekraczać około 63 kilogramów, ale są dane teoretyczne, ponieważ nie znam składu Twojego ciała i budowy (możesz mieć np. większą zawartość tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tłuszczowej).

Szybkie metody ochudzania, jak sama widzisz nie są skuteczne. Odchudzanie wymaga czasu, stabilizacji i utrwalenia efektu. Nie należy chudnąć więcej niż 0,5-1 kg na tydzień, a po schudnięciu trzeba stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków i nie powracać już do starych nawyków żywieniowch.

Zacznij od zwiększenia liczby posiłków do 5 dziennie: zjedz 3 większe posiłki i 2 mniejsze przekąski. Postaraj się ograniczyć nieco kaloryczność posiłków unikając:
- słodyczy, ciast, deserów,
- tłuszczów zwierzęcych: masła, śmietany, tłustego mięs i wędlin, tłustych serów,
- słodzonych napojów, słodkich soków.

Podstawą Twojej diety powinny być produkty z pełnego przemiału, warzywa i owoce, chudy nabiał i mięso. Pij wodę mineralną i herbatki owocowo-ziołowe.

Może jest jakiś rodzaj aktywności fizycznej, którą możesz uprawiać pomimo kontuzji. Ćwiczenia nie muszą być bardzo męczące, ale powinny być regularne (mogą to być też dłuższe spacery). Możesz skorzystać z pomocy dietetyka, który dobierze dietę odpowiednią dla Ciebie i będzie kontrolował proces odchudzania.

Pozdrawiam