Jaka jest prawidłowa waga u 14-latki?

WITAM . Mam 14 lat (2 klasa gimnazjum ), jestem dziewczyna i ważę 47 kg czy mam nadwagę ? , Chciała bym schudnąć i nie jem kolacji zazwyczaj jem tylko śniadanie ale rzadko i obiad .Ile powina ważyć w tym wieku ?.Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam.;))

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trudno określić dokładną masę ciała z uwagi na brak danych o wzroście. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dostępnymi w Normach Żywienia Człowieka, masa ciała w tym wieku powinna wynosić w granicach 50 kg.
Myślę, że w tym przypadku ryzyko nadwagi jest mało prawdopodobne.
Polecałabym natomiast uregulowanie częstotliwości spożywania posiłków - najlepiej aby były to 4 dziennie - śniadanie,II śniadanie, obiad i kolacja. W ten sposób organizm będzie na bieżąco otrzymywał energię i składniki odżywcze niezbędne mu do rozwoju i funkcjonowania. 2 posiłki dziennie to zdecydowanie za mało.