Jaka jest przyczyna priapizmu?

Witam od ponad roku mam zaburzoną erekcję. Miałem epizod priapizmu. Trwał on około 5 godzin. Byłem już u wielu specjalistów. Między innymi u urologów, seksuologów, psychiatrów. Leczyłem się też od zaburzeń lękowych. I moje pytanie brzmi czy ten priapizm w przeciągu tego czasu mógł uszkodzić mi prącie. Czytałem też wiele artykułów na ten temat zarówno po angielsku jak i po polsku. Nie wiem czy te informacje są prawdziwe. Jest np napisane że do uszkodzenia mięśni gładkich dochodzi po 12 h trwania priapizmu. Natomiast od 6 do 12h są nacieki limfocytarne na śródbłonek i miejscowe jego uszkodzenia. A co z czasem od 4 h do 6 h. Czy to mogło wpłynąć na erekcję ? Czy być może wtedy dochodzi do uszkodzenia, niedotlenienia nerwów obwodowych? Czy raczej doszukiwać się przyczyny mojego problemy w tych zaburzeniach lękowych. Bardzo bym prosił o jakąś odpowiedź. O jakieś sensowne wytłumaczenie. Dodam że większość lekarzy urologów twierdzi że 5h "raczej" nie wpłynęło na erekcję. Podczas tego epizodu też nie odczuwałem dużego bólu. Być może był minimalny po 4 godzinach. Na drugi dzień miałem nieco obrzmiałego członka ale kolor był taki jak zwykle. Hormony mam w normie wszystkie tak jak i glukozę i lipidy. Nie chcę się też leczyć psychiatrycznie. Bo doskonale wiem że jakby mi ktoś wytłumaczył na jakiej podstawie po 5 h nie dochodzi do uszkodzenia to wtedy doszukiwałbym się problemów w psychice. Nie chcę też brać leków bo one zaburzają erekcję jeszcze bardziej. Prosiłbym też o kontakt do jakiegoś lekarza który mi by mógł to wytłumaczyć. Z góry dziękuję. Priapizm miałem po sildenafilu tak na marginesie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przede wszystkim, ważne jest, aby zrozumieć, że każdy przypadek priapizmu jest unikalny i może mieć różne skutki dla indywidualnego pacjenta. Priapizm jest stanem, w którym krew zatrzymuje się w prąciu i nie jest w stanie swobodnie odpływać. Jeśli trwa on dłużej niż 4 godziny, może to prowadzić do uszkodzenia tkanek prącia i zwiększenia ryzyka dalszych zaburzeń erekcji.

Jeśli hormony, glukoza i lipidy są w normie, a inne przyczyny zaburzeń erekcji zostały wykluczone, to faktycznie priapizm może być głównym czynnikiem problemu. Jednakże, nie powinien Pan zapominać o ewentualnych zaburzeniach lękowych, które również mogą wpłynąć na zdrowie seksualne, a to, że większość urologów uważa, że priapizm nie wpłynął na erekcję, również sugeruje, że przyczyny mogą być bardziej złożone.

Zalecamy udanie się do urologa i wykonanie USG członka. W przypadku, gdyby wszelkie fizyczne przyczyny zostały wykluczone, powinien się Pan udać do seksuologa.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/krotka-erekcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.