Jaka jest przyczyna szumu w uszach i ucisku w głowie?

Witam, mam kłopot z zatkanymi uszami, szumem i wrażeniem zwiększonego ciśnienia w głowie od trzech dni. Żadnego bólu, zawrótów głowy, ani innych dolegliwości. W sobotę pracowałem nieco dłużej niż zwykle z głośnymi maszynami, ale generalnie mam z nimi do czynienia każdego dnia, nowym elementem był upał około 30 stopni. Mniej więcej w połowie dnia miałem silny zawrót głowy, nastąpił po gwałtownym wyprostowaniu się (większość czasu spędziłem w pozycji pochylonej). W niedzielę również sporo czasu spędziłem na słońcu, podobne temperatury (oczywiście bez maszyn i pracy). Objawy pojawiły się w poniedziałek w godzinach południowych i trwają permanentnie do obecnej chwili. Od dwóch godzin delikatne nasilenie. Dźwięk dochodzący jest bardziej nieprzyjemny, choć przytłumiony, trochę jak pod wodą, ale z mniejszym natężeniem, a równocześnie sprawiający dużą dozę nie komfortowego podrażnienia. Wielokrotnie miałem zatkane uszy przy zmianach ciśnienia, zazwyczaj w samolocie ( nie jest to normą, na sto lotów około 10-15 razy), wiem, że to inny rodzaj przytkania. To nie kwestia ziewnięcia, czy zatkania nosa i ust i wciągnięcia powietrza. Odczucie jest nie odpuszczające nawet na sekundę. Proszę wybaczyć długi opis, ale wszystkie hasła sprawdzane na stronach internetowych nie miały pokrycia w moich objawach, dlatego potrzebuję wywiadu ze specjalistą. Fizycznie u lekarza będę mógł pojawić się dopiero 26 sierpnia. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 47 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jedną z możliwości jest, że objawy są wynikiem zmian ciśnienia w uchu środkowym. Może się to zdarzyć w wyniku fluktuacji ciśnienia atmosferycznego, takich jak te, które mogą wystąpić podczas zmiany pogody lub w przypadku lotu samolotem.

Inną możliwością jest, że dolegliwości są wynikiem nadmiernego narażenia na hałas w pracy z głośnymi maszynami. Długotrwała ekspozycja na hałas może powodować uszkodzenie słuchu oraz inne problemy z uchem, takie jak ich zatkanie i szum. Warto zauważyć, że narażenie na głośne dźwięki w połączeniu z upałem może wpływać negatywnie na ogólne samopoczucie i zdrowie.

Niestety bez odpowiedniego badania nie można postawić jednoznacznej diagnozy, dlatego dokładniejszych informacji powinien Panu udzielić laryngolog. Do czasu wizyty zalecamy unikanie głośnych pomieszczeń oraz zmniejszenie ekspozycji na upał.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.