Jakie badania zrobić, żeby wykluczyć lub potwierdzić celiakię u 6-letniego dziecka?

DZIECKO OBECNIE 6 LAT, W WIEKU 15 MCY ZAKAZENIE HELICOBACTER PYLORI - SZPITAL - BADANIE HISTO - II/II ST ZANIKU KOSMKÓW LAUMIER - MIMO UJEMNYCH BADAŃ IMMUNOLOGICZNYCH WPROWADZONO ŚCISŁĄ DIETĘ BEZGLUTENOWĄ. W WIEKU 6 LAT BADANIE GENETYCZNE - PRZY SCISŁEJ DIECIE - HLADQ2 NEGATYWNY, HLA-DQ8 POZYTYWNY . JAKIE BADANIA ZROBIC JESZCZE ŻEBY WYKLUCZYĆ LUB POTWIERDZIC W 100 % CELIAKIĘ - KWESTIA DALSZEJ DIETY W WIEKU SZKOLNYM. CZY TO MOZE TYLKO NIETOLERANCJA LUB ALERGIA A NIE CHOROBA CELIAKIA.

Piotr Pilarski

Potwierdzeniem jest brak objawów podczas stosowania diety bezglutenowej.

Pozdrawiam.