Perazyna a jej szkodliwość

Dzień dobry, chciałbym zapytać o skutki uboczne stosowania perazyny, dokładniej leku Perazin. Cierpię na nerwicę i psychiatra zapisał mi na silną nerwicę na spanie właśnie lek Perazin 25 mg wraz z odpowiednim antydepresantem. Ja jednak nie do końca jestem co do tego przekonany. Czytałem sporo opinii w internecie o tym, że perazyna to szkodliwy preparat, który może między innymi powodować uzależnienie oraz który posiada wiele skutków ubocznych dla organizmu. Czy to prawda? Czy perazyna to faktycznie szkodliwy lek i nie powinno się go stosować w moim przypadku czy jednak jego stosowanie jest tutaj uzasadnione? Sam nie wiem już co o tym myśleć. Zastanawiam się czy iść do apteki i faktycznie wykupić perazynę zgodnie z zaleceniami lekarza czy jednak się powstrzymać. Boję się żeby nie pogorszyć jeszcze swojego stanu zdrowia... Co robić? bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.

Witam,

perazin (pernazyna) to lek z grupy neuroleptyków (przeciwpsychotyczny) starej generacji- w małych dawkach mających uspokajające i nasenne działanie.
Owszem, bywa stosowany w nerwicach jako lek nasenny- wg. mnie jednak są bezpieczniejsze i nowocześniejsze rozwiązania w przypadku nerwicy. Pernazyna czasem powoduje poczucie "otumanienia" nawet następnego dnia, poza tym suchość w ustach, zaburzenia ostrości widzenia a w większych dawkach również zaparcia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry. Farmakoterapia jest leczeniem wspomagającym i oddziałuje wyłącznie na objawy. Leczeniem właściwym, skierowanym na przyczyny zaburzeń jest psychoterapia. Proszę umówić się na wizytę do psychoterapeuty i rozpocząć terapię. Pozdrawiam serdecznie.

Witam Pana
Każdy lek może wywołać działania uboczne, co w dużej mierze
zależy też od wrażliwości osobniczej pacjenta.
W przypadku zażywania perazin (perazyna) również należy
liczyć się ze skutkami ubocznymi.
Poniżej zamieszczam link do informacji o tym leku:
https://bazalekow.mp.pl/lek/54418,Perazin-100-mg-tabletki
Zapewne wie Pan też o tym, że w przypadku zaburzeń
nerwicowych farmakologia jest leczeniem objawowym,
nie leczy depresji, nie rozwiązuje problemu,
łagodzi tylko objawy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę i jej konsekwencje,
np. bezsenność, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do włączenia psychoterapii w proces leczenia.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń
nerwicowych, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl