Jakie są przyczyny gęstej krwi?

Witam, Ostatnio miałam pobieraną krew na badanie morfologii. Pielęgniarka miała najpierw problem ze znalezieniem żyły, a potem krew okazała się tak gęsta, że wkuwała igłę z 4 razy. Jakie mogą być przyczyny tak gęstej krwi? Czy ma to związek z anemią a także z anoreksja? A może to wina pielęgniarki, która nie za bardzo wiedziała co robi? Już sama nie wiem czy mam się martwić, czy też przesadzam. Interesuje mnie w szczególności, co odpowiada za gęstszą, niż normalnie krew. Na jakie wyniki w morfologii powinnam zwrócić uwagę, że coś może być nie w porządku? Albo potwierdzić, ze wszystko jest ok:) Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Opisane problemy przy pobieraniu krwi nie muszą oznaczać "gęstej krwi". Proszę w wyniku morfologii zwrócić uwagę na hematokryt i liczbę krwinek czerwonych - te wartości pozwolą ocenić czy krew jest rzeczywiście zbyt gęsta.

Lek. Magdalena Pikul

Szanowna Pani, Bardzo często tak się zdaża, gdy pacjent dzień przed badaniem lub kilka dni nie wypije odpowiedniej ilości płynów. (norma dla Pani to około 2 l. dziennie)

Pozdrawiam, dr n. med. Wojciech Kawiorski, chirurg ogólny, chirurg gastroenterologiczny, chirurg onkolog i proktolog,