Jakie są przyczyny silnych, chwilowych bóli z tyłu głowy?

Jestem kobietą, mam 29 lat. Od 3-4 tygodni mam nieustające bóle głowy. Na początku bolała mnie cała głowa, po jakis dwóch tygodniach ból się zmienił, a raczej jego miejsce, a mianowicie boli mnie tył głowy, dokładnie lewa strona. To jest ból, który przychodzi nagle (coś w rodzaju jakby ktoś mnie bardzo mocno uderzył) i odchodzi, ale za kilka minut znowu wraca i tak w kółko, dzień i noc. Jakiś rok temu spadłam z krzesła, całą siłą uderzyłam czołem w podłogę, ale ból był tylko przez chwilę i później nic, nie wymiotowałam. Dopiero teraz zaczęła mnie tak boleć głowa. Co mi może być? Proszę o odpowiedź, nie wiem co mam robić.

Redakcja abcZdrowie

Mało prawdopodobne jest, aby po tak długim czasie po urazie głowy okazało się, że spowodował on groźne konsekwencje w mózgu. Ponadto, możliwość pojawienia się pourazowych zmian w mózgu jest jeszcze mniej prawdopodobna, jeśli podczas urazu głowy nie doszło do utraty przytomności.

Jeśli jednak od kilku tygodni cierpi Pani na codzienne bóle głowy, które wcześniej nie występowały, to warto udać się na konsultację do neurologa, który zbierze z Panią dokładny wywiad, co do występujących dolegliwości, wykona przedmiotowe badanie neurologiczne i zaleci dalszą diagnostykę (jak np. tomografia komputerowa głowy).

Przyczyny bólów głowy mogą być różne – często jednak wcale nie wiążą się one z groźnymi nieprawidłowościami w mózgu, ale np. z wysokim lub niskim ciśnieniem tętniczym, skrzywieniem lub zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego (wówczas charakterystyczne są bóle z tyłu głowy) albo też z sytuacjami stresowymi, przemęczeniem czy niedostateczną ilością snu.