Jakie są sposoby na wyleczenie z narcyzmu?

Jakie są sposoby na wyleczenie z narcyzmu? Jakie pytania mogę sobie zadać aby znaleźć bliższe jego przyczyny?

trudno mi wskazać konkretne pytania bez rozmowy z Panem, zbyt mało o Panu wiem. Zaburzenia takie jak narcyzm leczy się psychoterapią, zwykle w pierwszej kolejności poznaje się swoje problemy, mechanizmy, schematy a następnie nad nimi pracuje (przeformułowuje) co trzeba robić w towarzystwie psychoterapeuty, bądź grupy terapeutycznej (prowadzonej przez psychoterapeutę). Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby dla Pana terapia grupowa i do tego Pana zachęcam. Ale odpowiadając na Pana pytanie myślę, że jak najbardziej mógłby Pan się zapoznać z problemem i poznać jego przyczyny, mechanizmy działania. Mogę Panu polecić lekturę: Young, Klosko "Program zmiany sposobu życia" wydawnictwa IPZ, książka nie dotyczy tylko narcyzmu lecz wszystkich zaburzeń osobowości, ale z pewnością znajdzie Pan w niej przydatne informacje, być może bedzie też inspiracją do skontaktowania się z psychoterapeutą.

Teorie mówią, że narcyzm jest zaburzeniem, którego korzenie sięgają okresu dzieciństwa. Odnosi się to do procesu wychowawczego i form komunikacyjnych stosowanych przez rodziców. Najczęściej rodzice ciągłą krytyką dewaluują wartość dziecka, budując w ten sposób niskie poczucie wartości. Bądź poprzez nadmierne chwalenie (jesteś naj...naj...naj...) koncentrują je na sobie samym. To w dużym skrócie. Wyleczyć się z narcyzmu można ciężką pracą nad sobą podczas psychoterapii psychodynamicznej, która to odwołuje się do przeszłości i przeżyć z okresu dzieciństwa. Czym jest narcyzm można przeczytać w internecie, jest też sporo literatury na ten temat. Jednak najskuteczniej jest zgłosic się na psychoterapię.Życzę powodzenia.
Maria Fraszewska
edukator psychologiczny
www.krainazmian.pl

Osobowosć narcystyczna jest zaburzeniem osobowości i najlepiej byłoby podjąć się psychoterapii. Jednak nie koniecznie ma sie takie zaburzenie jeśli sie samemu tak o sobie myśli. To wymaga diagnozy.
Magdalena Brabec