Jak radzić sobie z tymi infekcjami w ciąży?

Witam . Odkąd poznałam męża zaczęły się moje problemy z infekcjami pochwy. Przerobiłam już wieeeele leków i nic nie pomaga . Ostatnio w wymazie wyszło Enterococcus faecalis. Proszę powiedziec na jakie badania mam wysłać męża aby sprawdzić czy to on mnie zaraził i nosicielem jakich Innych bakterii jest on sam . Jestem w ciąży martwię się że co się wyleczę to mąż mnie znowu zarazi .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia, zwłaszcza w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża. Tym bardziej, że każda nawet najmniejsza infekcja powinna być właściwie leczona, gdyż może mieć wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka.

Biorąc pod uwagę fakt, że dopiero od pewnego momentu zaczęły się u Pani problemy z infekcjami intymnymi, istnieje przypuszczenie, że od rozpoczęcia współżycia z mężem mogła Pani zostać zarażona konkretną bakterią, a mianowicie E. faecalis. Jeżeli tak się faktycznie stało, to możliwe, że Pani mąż jest nosicielem tej bakterii.

Dany patogen nazywany jest bakterią brudnych rąk i dość łatwo można się nią zarazić poprzez niewłaściwą higienę. Bardzo często zarażają się nią kobiety aktywnie seksualnie, gdyż poprzez zbliżenie istnieje łatwa i szybka droga do przeniesienia danej bakterii z odbytu na narządy płciowe. W pochwie wywołują stan zapalny, objawiający się między innymi: świądem, pieczeniem, częstym oddawaniem moczu oraz intensywnymi upławami o charakterystycznym zapachu. Leczenie tego zakażenia powinno być bezwzględne, zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego też zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/enterococcus-faecalis-paciorkowiec-kalowy-czym-jest-jak-mozna-sie-zarazic-jakie-choroby-wywoluje-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-pochwy-gbs

https://zdrowie.parenting.pl/infekcje-okolic-intymnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.