Kiedy wziąć pierwszy zastrzyk?

Stosuję tabletki antykoncepcyjne, które teraz zamierzam zamienić na zastrzyk. Niestety, mój ginekolog nie poinformował mnie, kiedy mam ten zastrzyk zrobić... Znalazłam informację, że w 1 lub 2 dniu miesiączki. Ale chciałam zapytać, czy można go zaaplikować w dniu, w którym skończe branie tabletek (miesiaczke dostaję w sobotę, potem niedziela, więc zrobienie tego zastrzyku byłoby pewnym problemem..)? Będę wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wykonanie zastrzyku w pierwszy dzień miesiączki jest wskazane w przypadku, gdy kobieta nie stosowała przed planowanym zastrzykiem innej formy antykoncepcji hormonalnej (pigułki, plastry, krążek...).  Jeśli zażywa Pani obecnie tabletki antykoncepcyjne, to zastrzyk najlepiej byłoby wykonać następnego dnia po zażyciu ostatniej pigułki z opakowania. Jeśli kończy Pani blister np. w piątek, a wykonanie zastrzyku nie jest możliwe w sobotę (weekend...), to lepiej jest zażyć o tę jedną pigułkę mniej i wybrać się na zastrzyk w piątek. Proszę skonsultować to ze swoim lekarzem. Przed wykonaniem zastrzyku celowe byłoby wykonanie testu ciążowego (aby wykluczyć ciążę, gdyż hormony podane w zastrzyku są szkodliwe dla płodu).

Pozdrawiam!