Kocham schizofrenika i czuję, że z moją psychiką też jest coś nie tak. Jak sobie pomóc?

Witam, zakochałam się w schizofreniku. Sama mam objawy depresyjne od ponad półtora roku. Jego "wyskoki" związane właśnie z chorobą sprawiają, że mi coraz bardziej się pogarsza, jednak nie umiem przestać o nim myśleć. Trwa to już prawie rok.

Kiedy jestem z nim objawy trochę się łagodzą, myślę, że tylko dlatego, iż to miłość mnie otępia. Jednak tylko chwilę jest lepiej - znowu wieczorami te same myśli, wszystko wraca. W dodatku już tysiąc razy się rozstawaliśmy i to za każdym razem boli mnie tak samo. Nie umiem przestać. Czuję się coraz gorzej, nie wiem co mam już robić... nie odczuwam żadnej przyjemności, nic mnie nie interesuje. Zmuszam się do robienia czegokolwiek, co jest niby przyjemne, ale nic nie jest dla mnie przyjemne.

Nawet nie mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że kocham, bo nie czuję nic. Kompletną pustkę. Jednak pod tym gdzieś jest ta miłość, która jeszcze bardziej mnie wyczerpuje, nie wiem co robić... W dodatku nie umiem powstrzymać się od myślenia, jak tylko mu pomóc. Powinnam zadbać o siebie, ale nie umiem...

Witam!

Piszesz o objawach depresji i problemach psychicznych, z jakimi się borykasz. Nie napisałaś jednak, czy depresję zdiagnozował u Ciebie lekarz psychiatra oraz czy się leczysz. Z Twojego listu wynika, że Twój chłopak cierpi na schizofrenię. Jednak czy on również jest pod stałą kontrolą psychiatry i czy przyjmuje odpowiednie leki?

Schizofrenia wpływa na życie zarówno chorego, jak i jego otoczenia. Jednak odpowiednie leczenie pozwala chorym na ustabilizowanie swojego stanu psychicznego i zmniejszenie dolegliwości związanych z epizodem chorobowym. Sądzę, że jeśli Twój wybranek jest pod kontrolą lekarza i stosuje się do jego zaleceń, to Ty możesz go jedynie wspierać. Nie jesteś w stanie "uleczyć" go swoim zachowaniem.

Warto, żebyś dbała o siebie. Jeśli nie byłaś jeszcze u psychiatry, to należałoby się z nim skontaktować. Polecam również pracę z psychologiem. Będziesz mogła rozwiązać swoje problemy emocjonalne, lepiej poznać siebie i poprawić samopoczucie. Pomoc psychologa może dać Ci szansę na poradzenie sobie z trudnościami i ustabilizowanie sytuacji emocjonalnej.

Pozdrawiam