Krew i śluz po wypróżnianiu a kolonoskopia

Krew i śluz po wypróżnieniu . Bylem zmuszony sytuacją wstrzymywać z dużym nasileniem siedząc stolec. Później wypróżnienie było bardzo gwałtowne a ja przed spaniem zauważyłem na papierze toaletowym spora ilośc śluzu z czerwona (raczej nie jasną ) krwią. Następnego dnia wypróżnienie było trochę jeszcze rzadkie ale śluzu i krwi nie zauważyłem . Odczuwam jedynie lekkie pieczenie przy odbycie. Cztery lata temu miałem robiona kolonoskopię i wyszła w porządku . Mam pytanie czy opisane dolegliwości mogą być na skutek tego wstrzymywania stolca czy powinnienem powtórzyć kolonoskopię ? Mężczyzna lat 51

Podane objawy mogą sugerować ewentualne krwawienie z żylaków odbytu ,ale konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego , badanie per rectum i rozważenie dalszych decyzji klinicznych