Krwawienie dziąsła przy myciu zębów i nieprzyjemny zapach z ust

Witam serdecznie, Mam problem wyżej opisany,a mianowicie krwawienie dziąsła przy myciu zębów i nieprzyjemny zapach z ust. Nadmieniam,że jestem w ciąży 4 mc. Czy mogę u stomatologa poddać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego?? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza stomatologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie. Proszę poinformować lekarza o ciąży.

 Lek. Tomasz Budlewski

Witam.

Zdania na temat skaling czyli usuwania kamienia w ciąży są podzielone. Istnieje potencjalne ryzyko dostania sie bakterii do krwiobiegu, ktore stwarzają potencjalne ryzyko dla płodu. Teoria teorią, praktyka pokazuje inaczej. Krwawienie moze byc spowodowane urazem dziasla przez kamien, ale rowniez zalegajaca plytka nazebna (czyli bakteriami), ktora powoduje stany zapalne. Okolice krwawiacych dziasel nalezy myc mimo krwawienia. Krwawienie jest najczesciej spowodowane niedoczyszczona plytka nazebna. Zaprzestajac mycia pojawia sie bledne kolo. "Krwawi wiec nie myje", a krwawi dlatego, ze jest niedomyte. Prosze nie traktowac mojej wypowiedzi jako rozpoznania schorzenia i jednoznacznego zalecenia. Wszystko musi byc potwierdzone przez lekarza, ktory zweryfikuje Pani stan.

Pozdrawiam
Lek. Dent. Kamil Stefański
www.dentim.pl