Mam 15 lat: jak zrzucić 25 kg w 4 miesiące?

Jestem dziewczyną, mam 15 lat . Mój stopień aktywności jest dość wysoki. W szkole 6 godzin w-f i dwa razy w tygodniu po 2 godziny siłowni. Czasami w ciągu tygodnia i w weekendy dłuższy spacer z psem. Próbowałam wielu diet m.in.: 1000 kalorii. Byłam nawet w sanatorium, ale zawsze wracałam do poprzedniej wagi. Obecnie stosuję diete Dukana. Jestem na niej od tygodnia i schudłam 5 kg. Obecnie ważę 81 kg przy wzroście 166 cm. W mojej rodzinie występuje otyłość. Moja mama stosuje dietę Dukana razem ze mną. Mój jadłospis jeszcze przed dietą Dukana wyglądał następująco: na śniadania parówki i jasny chleb, zupa i drugie danie np.kotlet ziemniaki i surówka, na kolacje jasny chleb i jajka na twardo. Jadłam dużo warzyw i owoców. W weekendy było podobnie, ale dochodziły do tego chipsy, lody, pizza itp. Porcje nie były małe, starałam się jednak, aby ostatni posiłek zjadać około 18 - 19. Na diecie Dukana jem mało . Narazie jestem na I fazie, więc nie jem warzyw, chleba, ryżu, ziemniaków itp. Od jutra zaczynam II fazę, więc dojdą warzywa. Mama nie za bardzo cieszy się z tego, że stosuję tę dietę, bo w moim wieku powinnam jeść warzywa i owoce, dlatego nie zgodziła się na to, żebym nie jadła owoców, więc dziennie jem jedną porcję (oprócz bananów i winogron). Jednak nie czujemy się z mamą dobrze na tej diecie. Mamy zawroty głowy i złe samopoczucie. Dlatego chciałabym dowiedzieć się jaką dietę możemy stosować, żeby nie szkodziła naszemu zdrowiu? Moja mama ma 40 lat i obecnie waży 78 kg, przed dietą ważyła 82 kg. Ma 161 cm wzrostu. Mama jadła takie same posiłki jak ja, tylko ma niski poziom aktywności.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała znacząco wykracza ponad normę w odniesieniu do podanego wzrostu oraz wieku. Ponieważ odchudzanie u nastalatków wymaga indywidualnego podejścia powinnaś udać się do lekarza bądź dietetyka. Dieta, którą obecnie stosujesz jest przeciwwskazana u nastolatków ze względu na to, iż nie dostarcza odpowiedniej ilości składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Szybkie chudnięcie zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo.