Męczące duszności

Witam, chciałam się poradzić w sprawie nękających mnie od 4 lat duszności.Wygląda to tak, iż mam w ciągu roku kilka "okresów napadowych", trwających zwykle około miesiąca, poźniej odchodzą dolegliwości, jakby nigdy nic. W okresie "choroby" codziennie muszę co chwilę łapać głęboki oddech, a i to czasami mi nie wychodzi, i zaczynam panikować, że się zaraz uduszę, wygląda to jakbym cały czas ziewała, czuję jakby coś mnie cisnęło między piersiami. Trudno mi jest zasnąć, gdyż ciągle muszę łapać głęboki oddech. Zauważyłam, że wysiłek fizyczny pomaga mi w opanowaniu duszności, lecz na krótką chwilę. Byłam z tym u lekarza rodzinnego, który stwierdził, iż jest to na tle nerwowym, lekarz przepisał mi lekki lek uspokajający i tyle. Lek ten wcale nie pomógł. Bardzo trudno się żyje z tą dolegliwością, więc bardzo proszę o pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Proszę zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach pojawiają się te duszności? Czy są one bezpośrednio związane z jakąś konkretną sytuacją?

Zbyt mało mamy informacji, aby wyjaśnić, z czym mogą być związane takie napady duszności, ale jak najbardziej może to być objaw nerwicowy lub psychosomatyczny (raczej wskazywałabym na tę drugą opcję). Niestety bez osobistego spotkania z psychologiem/psychoterapeutą trudno będzie temu zaradzić. Aby wyleczyć te objawy, trzeba najpierw znaleźć ich dokładną przyczynę, co możliwe jest dzięki psychoterapii. Gorąco Panią namawiam do spotkania z psychologiem, który zajmuje się terapią zaburzeń psychosomatycznych i nerwicowych.

Codziennie rano i wieczorem może Pani wypijać napar z melisy lub lekko uspokajających i rozluźniających mieszanek ziołowych. Proszę poszukać informacji na temat technik relaksacyjnych i spróbować codziennie je stosować. Zachęcam również do regularnego sportu, zwłaszcza że sama Pani zauważyła poprawę samopoczucia po wysiłku fizycznym.

Pozdrawiam Panią serdecznie!