Analiza wyniku badania krwi u pięćdziesięciolatka

Mój mąż - lat 58 - zrobił dziś wyniki krwi. Od 3 miesięcy czuje się słabo, bardzo często jest przeziębiony, ma kaszel, bardzo często poci się w nocy i podczas wysiłku. Zawsze był szczupły, a ostatnio jeszcze schudł. Często chwyta infekcje. A oto wyniki badania krwi: OB 56; RBC 4,91; HCT 43,9; MCV 89,3; RDW% 14,1; RDWa 65,2; HGB 9,0; MCH 1,84; MCHC 20,6; PLT 249; MPV 8,7; PCT 0,21; PDW 11,4; LPCR 20,6; WBC 11,7; LYM 2,9; MID% 0,8; GRAN% 8,0; LYM 25,0; MID 6,7; GRA 68,3. Zrobił również prześwietlenie klatki piersiowej, był u lekarza lecz lekarka nic konkretnego nie stwierdziła, dała przekaz do pulmonologa.

Lek. Marta Hat

Witam! Przytoczone przez Panią wyniki badań oraz objawy zgłaszane przez męża to zbyt mało danych, aby móc postawić konkretną diagnozę. Poza tym nieprecyzyjnie przepisała Pani wynik morfologii (mch ma inne poziomy wartości, dwa razy wpisana bezwzględna liczba limfocytów, brak jednostek). W przypadkach podawania wyników badań laboratoryjnych należy przytaczać także normy laboratoryjne, ponieważ mogą się one nieznacznie różnić. Wyniki morfologii krwi wskazują na obniżony poziom hemoglobiny, przy prawidłowej liczbie krwinek czerwonych. Obniżona hemoglobina może być przyczyną osłabienia. Należy kontynuować diagnostykę, aby ustalić możliwą przyczynę tego stanu. Ważny jest także rezultat zdjęcia rentgenowskiego, być może wskazana będzie tomografia klatki piersiowej. Podwyższony jest także wskaźnik OB- niespecyficznie wskazujący na występowanie stanu zapalnego. Nawracające infekcje, poty nocne oraz utrata masy ciała to objawy, których nie można zlekceważyć, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. Pozdrawiam serdecznie