Mrowienie w stopach i nogach

Jestem po zamknięciu przecieku międzyprzedsionkowego w 2009 r., zabieg poprzedził epizod niedokrwienny TIA, po zamknięciu miałam jeszcze dwa takie epizody objawiające się splątaniem mowy. Zażywam na stałe Warfin i Acard 150 (obecnie z konieczności Clexsane 60 mg i Acard 75 mg). Równocześnie cały czas leczę kręgosłup, który w całym odcinku ma zmiany chorobowe, największe w odcinku szyjnym i piersiowym. Od kilku tygodni odczuwam delikatne mrowienie w stopach, a dokładniej w lewej stopie i łydce, coś jakby mi po niej chodziły pajączki. Mam problem, gdyż lekarz neurolog skłania się w tym przypadku do objawów kręgosłupa, rehabilitant zaś twierdzi, że mrowienie w stopach to nie jest objaw chorego kręgosłupa. Dodam jeszcze, że leczę się na nerwicę, której objawem są lęki i dolegliwości somatyczne, ostatnio było to mrowienie w stomach i pieczenie w różnych częściach pleców i wzdłuż kręgosłupa. Na chwilę obecną tych dolegliwości nie mam. Nie wiem, czy to istotne, ale we wrześniu 2011 po zabiegu ERCP przechodziłam ostre zapalenie trzustki. Przytoczę ostatni opis MR mózgu wykonany 05/2011. Asymetria sygnału przepływu o obrębie tętnic przednich mózgu - wąski ledwo widoczny przepływ w tętnicy mózgu przedniej lewej. Asymetria sygnału przepływu w obrębie tętnic łącznych tylnych - szerszy po stronie lewej, niewidoczny po prawej. Asymetria przepływu w obrębie tętnic szyjnych wewnętrznych - w obrębie kanału tętnic szyjnych sygnał symetryczny, tuż powyżej wyjścia z kanału (odcinek C4,C5,C6) niewielka asymetria sygnału przepływu - po stronie lewej węższy. W obrębie istoty białej obu półkuli okołokomorowo liczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 - zależnych, największa w lewej półkuli mózgu w płacie czołowym odpowiadająca zmianom naczyniopochodnym. Jeżeli chodzi o kręgosłup to: C4-C5,C6- C7 zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze, C4-C5 obrzęk i hiperwaskularyzacja, obniżenie krążków m/kręgowych z cechami dehytratyzacji, widoczne zmiany wytwórcze w tylnych krawędziach trzonów kręgowych, uwypuklenia wynoszą 2,5 - 3,5 mm, kolizja korzeniowa, minimalny wymiar strzałkowy kanału kręgowego na poziomie C6-C-7 wynosi 10 mm. Na poziomie Th8-Th9 uwypuklenie boczne tarczy międzykręgowej z cechami ucisku na worek oponowy, na poziomach Th11-Th12 i Th 12-L1 obwodowe uwypuklenia tarczy międzykręgowych bulging.Proszę odpowiedzieć, co może być przyczyną w/w mrowienia w stopach, czy powinnam wykonać jakieś badania dodatkowe? Dodam jeszcze, że mam 50 lat, pracę siedzącą i ostatnio bardzo mało ruchu, do tego od dłuższego czasu jestem na diecie obecnie wątrobowej i ograniczam produkty, które mają wpływ na leczenie warfinem. Pozdrawiam.

Witam!
Opisane dolegliwości mrowienia (parestezje) mogą być związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. W celu poprawy stanu klinicznego i zmniejszenia dolegliwości wskazana jest rehabilitacja kręgosłupa oraz stosowanie ewentualnych leków przeciwbólowych, miorelaksacyjnych. Dodatkowo zaburzenia nerwicowe mogą potęgować doznawane dolegliwości. Proponuję pozostać pod opieką neurologa, który powinien zalecić odpowiednią terapię. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Zmiany czucia, o których Pani wspomina mogą mieć związek zarówno z zaburzeniami ukrwienia mózgu jak i ze zmianami w kręgosłupie.
Jak Pani wspomina miała Pani już zaburzenie przepływu krwi w mózgu tzw. TIA, czyli stan, w którym objawy nie trwają dłużej niż 24 godziny. Obecnie bierze Pani cały czas war farynę. Wprawdzie zmniejsza ona ryzyko wystąpienia udaru, jednak go nie eliminuje, a Pani znajduje sie w podniesionej grupie ryzyka. Umiejscowienie zmian w MRT mogłoby wyjaśniać dolegliwość czyli parestezje nóg, ponieważ tętnica mózgu przednia odpowiada za ukrwienie kończyn dolnych. Czasami objawy TIA to tylko zaburzenia czucia, czasami może być to zaburzenie mowy czy porażenia. Za każdym razem należy wezwać karetkę pogotowia jeśli pojawią się objawy. Trzeba skontrolować serce poprzez echo i raz jeszcze wykonać Holter, żeby sprawdzić czy nie doszło do otwarcia otworu międzyprzedsionkowego lub czy nie występują zaburzenia rytmu serca.
Objawy mogą pochodzić też od kręgosłupa. Czy było robione MRT kręgosłupa? Jeśli nie to może warto wykonać to badanie, aby potwierdzić lub wykluczyć ucisk elementów kostnych na nerwy. To czy dolegliwości pochodzą od kręgosłupa może też ocenić lekarz neurolog po dokładnym badaniu przedmiotowym, zebraniu wywiadu i objerzeniu zdjęć MRT.

Wreszcie objawy przez Panią opisywane mogą mieć podłoże emocjonalne. Ma jednak Pani wiele chorób predysponujących do powstania udaru lub do bólu pochodzącego od kręgosłupa. Dlatego należy najpierw wykonać wszystkie badania, aby wykluczyć somatyczne podłoże dolegliwości.

Zalecam pilną wizytę u neurologa, który zajmuje się różnicowaniem tego tego typu schorzeń.