Na co może wskazywać to krwawienie podczas stosowania Daylette?

Dzień dobry. Od 5 dni mam krwawienie, które nie zapowiada się aby ustało, bo z dnia na dzień jest bardziej obfite, do tego ciagle czuje ból brzucha. Jestem w trakcie brania pierwszego opakowania tabletek daylette ( 3 tydzień ). Wcześniej przez pol roku brałam tabletki diane 35, lecz nie miałam żadnych z takich objawów, aby występowało krwawienie w trakcie brania leków. Jestem teraz za granica i na ten moment nie mogę udać się do lekarza. Czy mam się czego obawiać?
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krwawienia podczas stosowania antykoncepcji u wielu kobiet są dosyć częstym objawem.

Z Pani relacji wynika, że w ostatnim czasie zmieniła Pani preparat antykoncepcyjny. Podczas stosowania poprzedniego nie występowały żadne niepokojące objawy. Obecnie w trakcie przyjmowania tabletek pojawiło się krwawienie. Dodatkowo obecne są też bóle brzucha. Wydaje się, że istnieją dwie możliwości dla występowania takiego stanu. Może to być spowodowane przyzwyczajaniem się organizmu do nowego preparatu i w kolejnym cyklu nie sytuacja się unormuje. Jeśli jednak tak się nie stanie, to możliwe, że ten lek nie jest dla Pani odpowiedni i konieczna będzie jego zmiana.

Decyzję o zmianie preparatu musi podjąć lekarz specjalista. Nie można wykluczać też konieczności wykonania badań laboratoryjnych, w tym hormonalnych. Na podstawie otrzymanych od Pani informacji o dolegliwościach, po wykonaniu badania przedmiotowego oraz USG, lekarz będzie mógł podjąć dalsze decyzje co do rodzaju antykoncepcji najbardziej odpowiedniego dla Pani.

Na pewno trzeba mieć świadomość, że antykoncepcja w tabletkach nie jest jedyną formą, którą można stosować. Możliwe, że lekarz zaproponuje też wkładkę wewnątrzmaciczną, plastry czy zastrzyki, które zniwelują dokuczliwe objawy. Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy do rozmowy z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-wizyta-ginekologiczna-przed-antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.