Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Natomiast do smażenia nie wskazane są oleje w których kwasy tłuszczowe są wrażliwe na wysoką tempetarurę. Do takich olejów zaliczamy np.: olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, kukurydziany, lniany czy z orzechów włoskich. Te oleje bardzo dobrze nadają się np. do sałatek.Pozdrawiam.

0

Witam.
Zgadzam się z poprzedniczkami. Do smażenia najlepiej wybierać oliwę z oliwek i olej rzepakowy niskoerukowy. Proszę unikać smażenia na tłuszczach zwierzęcych tj. smalec.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Podczas smażenia, zmianom ulega nie tylko smażony produkt ale także tłuszcz, którego używamy do tej obróbki termicznej. Tłuszcz podlega działaniu m.in. tlenu, wysokiej temperatury, składników pochądzących z produktu.

Najbardziej podatne na niekorzystne zmiany są tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe: olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany. Mogą się one utleniać nawet 40-krotnie szybciej niż pozostałe tłuszcze! Są za to świetne do spożywania na zimno, np. do sałatek.Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom "złego" cholesterolu, zmniejszają więc ryzyko zawału serca oraz miażdżycy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty