Nauka radzenia sobie z emocjami

Czy można nauczyć się radzić ze swoimi emocjami? nauczyć się empatii? mi często towarzyszy złość, lęk, chce mieć wszystko od razu i szybko się poddaję, nie potrafię współczuć. Dlaczego tak jest? mam 26 lat

Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Binder

Dzień dobry!

Odpowiedź na Pani pytanie prawdopodobnie przekracza możliwości kontaktu internetowego. Głębsze i trwające dłuższy czas trudności w przeżywaniu, rozumieniu i wyrażaniu swoich emocji często mają swoje źródła w okresie wczesnego dzieciństwa, okresie dorastania, atmosferze domu rodzinnego, szczególnie istotnych życiowych wydarzeniach. Zawsze warto jednak podjąć taką pracę nad sobą - próbę zrozumienia przyczyn swoich trudności i świadomej zmiany swoich zachowań.

Pozdrawiam!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, radzenie sobie z emocjami i umiejętność ich kontrolowania to ważny element naszego życia. To czy potrafimy trafnie definiować swoje odczucia i stany emocjonalne tj. radość, smutek, gniew, złość, rozczarowanie, zazdrość,czy irytacja, stanowi o naszej inteligencji emocjonalnej. Badania wskazują, że chociaż reakcje emocjonalne nie zawsze podlegają świadomej regulacji, można nauczyć się je kontrolować np. podczas Treningu Regulacji Emocji, który umożliwia modyfikowanie oraz opanowanie emocji i ich ekspresji. Natomiast rozumienie i kontrola emocji może także odbyć się w gabinecie terapeuty, tam dzięki pomocy terapeuty zrozumie Pani skąd te emocje się biorą. Pozdrawiam M.Prus