Nerwica neurostenia i ból gardła podczas śpiewania

Od kilku lat cierpię na nerwicę neurostenię. Leki biorę od kilku miesięcy. Zacząłem też psychoterapię-dopiero 1 sesja. Mam problem gdyż podczas śpiewania boli mnie gardło, ściska mnie, sucho mi w ustach. Laryngolog stwierdzał refluks ale leki nie pomagają. Czy moje dolegliwości z gardłem i śpiewem mogą być objawem tej nerwicy neurostenii? Co Państwo polecacie?

Magdalena StusiĹska

Dolegliwości z gardłem mogą być wywołane lub nasilane przez neurostenię, proszę porozmawiać o tym z terapeutą.

Opisane objawy mogą mieć podłoże emocjonalne (nerwicowe). Zachęcam, by omówić to ze swoim psychoterapeutą oraz by dać sobie czas. Psychoterapia jest procesem, w którym zmiany są stopniowe.

....Witam, objawy o których Pan wspomina rzeczywiście mogą utrudniać codzienne życie.Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa, miewa przykry przebieg, który często wiąże się z osłabieniem funkcjonowania błony śluzowej i mięśnia zwieracza przełyku. Nasilenie choroby może wpływać negatywnie na funkcjonowanie narządu głosu i jakość głosu.To znaczny problem, a szczególnie w przypadku osób "pracujących głosem" , które często stają wobec trudności, nazywanych tzw. "porannym głosem", brzmiącym inaczej niż zwykle i z dolegliwościami bólowymi. Głos taki szczególnie może być przeciążonychorobą refluksową, wpływającą na stan jego obniżenia i powodującą również wysuszenie śluzówki wiązadeł głosowych.
Dodatkowym obciążeniem nasilającym obajawy refluksu mogą być dolegliwości związane z neurastenią o której Pan wspomina i stresujący tryb zycia. Układ pokarmowy, szczególnie żolądek jest organem silnie unerwionym i powiązanym z układem nerwowym. Zatem emocje, stres i lęk, mogą wywoływać silne reakcje i prowadzić do nasilenia zaburzeń refluksowym, psychosomatycznych.
Rozumiem, że niecierpliwi się Pan z powodu odczuwanych dolegliwości, które wiąża się ze znacznymi trudnościami podczas czynności jaką jest używanie głosu do śpiewu. Jednak opanowanie dolegliwości refluksowych, bólu i podniesienie tym samym jakości funkcjonowania aparatu głosu, wymaga czasu i odpowiedniej terapii. A przede wszystkim wiąże się z systematycznym terapi systemowo powiązanej. To jest przede wszystkim systematycznego stosowania środków farmakologicznych zapisnych przez lekarza gastrologa i laryngologa.Myślę, że psychoterapia którą Pan rozpoczął jest doskonałym pomysłem, wymaga jednak czasu i zaangażowania. W radzeniu sobie z dolegliwościami pomocne mogą być również treningi relaksacykne i hipnoterapia uzypełnione odpowiednią dieta wskazaną przy dolegliwościach wywołanych refluksem oraz działania profilaktyczne wspomagające radzenie sobie z trudnościami podczas używania głosu. Polecam publikacje wskazujące zasady prowadzące do ochrony i prawidłowej emisji głosu. pozdrawiam