Nieregularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych

Biorę tabletki dwuskładnikowe od 9 lat. Ostatnio zapomniałam 3 tabletek w drugim tygodniu. Dzień wcześniej zanim wzięłam 3 zapomniane kochałam się z moim mężem - do końca. Kilka razy zapominałam brać tabletki na czas, brałam na drugi dzień albo później, zrobiłam przerwę - poinnam dostać okres w piątek, a jest sobota i tylko kropelki, lekkie plamienia - już drugi dzień. Czy coś jest nie tak? Muszę powiedzieć, że w ostatnim czasie schudłam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z tego, co Pani pisze, zażywa Pani tabletki bardzo nieregularnie. Dlatego w Pani przypadku istnieje realne ryzyko ciąży. Antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu. Dlatego przed rozpoczęciem kolejnego opakowania powinna Pani koniecznie wykluczyć ciążę  - np. przy pomocy testu ciążowego lub podczas wizyty u lekarza. Trzeba się liczyć z tym, że test ciążowy przy wczesnej ciąży może być fałszywie ujemny (ciąża jest obecna, choć wynik testu jest ujemny). Z tego powodu w Pani przypadku zasadne byłoby odstawienie pigułek do czasu jednoznacznego (wiarygodnego) wykluczenia ciąży. Proszę poradzić się w tej sprawie swojego ginekologa.

Pozdrawiam!