Czy po pominięciu dwóch tabletek jest duże ryzyko zajścia w ciążę?

Witam serdecznie, mam problem, ponieważ zapomniałam 12 i 13 tabletki. W dzień, który powinnam wziąć 13 tabletkę doszło do pełnego stosunku, dopiero następnego dnia się zorientowałam i wzięłam 2 tabletki. Jednak zanim to nastąpiło, zaczęłam krwawić (przypominało to okres, jednak o tydzień za szybko... i trwało 3 dni). Co to mogło być? Czy jest możliwa ciąża w takim wypadku? Proszę o szybka informację. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, w przypadku pominięcia 2 tabletek istnieje ryzyko ciąży. Krwawienie, które wystąpiło to tzw. krwawienie z odstawienia ma taki sam charakter, jak krwawienie występujące między opakowaniami pigułek. Ma miejsce wtedy, gdy we krwi spadnie stężenie hormonów dostarczanych do organizmu wraz z pigułką. Hormony nie działają, więc jest ryzyko ciąży!

Proszę zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywa) do końca tego cyklu, podczas 7 dni przerwy między opakowaniami (można ją pominąć) oraz podczas 7 pierwszych dni zażywania pigułek z nowego opakowania. W czasie około 2-3 tygodni od pominięcia pigułek proszę wykonać test ciążowy - w przypadku ciąży należy odstawić pigułki. Test ciążowy można wykonać ponownie po 1-2 tygodniach (dla pewności - przy wczesnej ciąży może być fałszywie ujemny).

Pozdrawiam!