Kobieta

Kilka razy w tygodniu spada mi cukier. Na czczo mam 73, ale spada mi po jedzeniu. Najgorzej jest w pracy, bo nie mogę wychodzić na przerwę. Na kasie nie wolno mi jeść ani z niej zejść. Czasem spada mi cukier parę razy w ciągu 10 godzin pracy, w której mam tylko jedną przerwę. To błędne koło. Boję się iść do pracy. Moje objawy to: poty, drżenie rąk, uczucie zimna, głód, nerwowość, brak koncentracji (jestem kasjerką). Sięgałam po słodycze "na kasie”, ponieważ nie mogłam zjeść kanapki. Bardzo przytyłam. Nie mam ochoty na słodycze, jem je, bo muszę.

Mój lekarz rodzinny kazał mi jeść słodycze w takim momencie. Nie chce mi dać skierowania do diabetologa. Po jedzeniu spada mi cukier do 50. Czy nie ma jakichś leków, które regulowałyby mi cukier? Czy muszę jeść 5 razy dziennie? Nie mogę, bo w dzisiejszych czasach w pracy człowiek się nie liczy i nie wolno mi jeść. Kamera wszystko rejestruje. Płakać mi się chce. Gdyby stwierdzono u mnie chorobę, to może lekarz dałby mi zaświadczenie, że ja muszę jeść. A tak to "jestem zdrowa" i walczę ze spadkami cukru. Pomóżcie...

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy serdecznie.

Objawy, które Pani opisuje, mogą wskazywać na hipoglikemię. Żeby jednak to ustalić, niezbędne jest wykonanie badań, m.in. poziomu glukozy we krwi, jeszcze lepiej profilu glikemii i kilku innych. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który przeprowadziwszy szczegółowy wywiad dotyczący Pani objawów, zbadawszy Panią, powinien zlecić najpierw podstawowe badania, a w razie potrzeby pogłębienia diagnostyki skierować do specjalisty. Samo stwierdzenie ewentualnej hipoglikemii powinno skłonić do szukania jej przyczyny, bo tylko to pozwoli wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Nie można wykluczyć, że objawy mają inne źródło, tym bardziej konieczna jest diagnostyka. Zatem proszę postarać się jak najszybciej udać do lekarza, ponieważ takich objawów nie należy lekceważyć.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Cukrzyca – Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny. Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce, który stabilizuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, umożliwiając jej wnikanie do komórek.
  • Badania dla cukrzyków – Aby zdiagnozować cukrzycę lekarze przeprowadzają specjalne testy, przede wszystkim pomiar poziomu cukru we krwi, dzięki któremu dokonuje się rozpoznania cukrzycy. Jeżeli pacjent zgłasza się z objawami sugerującymi cukrzycę lekarz przeprowadza wstępny wywiad mający na celu przegląd przeszłych schorzeń oraz obecności schorzenia w historii danej rodziny.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach