Obsesyjne badania piersi i lęk przed chorobą nowotworową

Mam pytanie kolezanka intensywnie sprawdza kilkanascie razy piersi w ciągu dnia, bo boi sie ze bedzie miec raka, byla u ginekologa sprawdził piersi i powiedzial ze ugniotla wiązadło kupera, na dodatek sprawdza czy nie ma wydzieliny z sutka i jak naciska je to z jednej wychodzi przezroczysto biala kropelka plynu, dodam ze wyniki morfologi i ob ma ok, jak jeszcze mam jej pomoc, na dodatek narzeka na nabrzmienie i bol piersi od połowy cyklu do miesiączki, bol ustepuje po 3 dniu miesiaczki.

Witam. To normalne, że w okolicach miesiączkowania zmienia się nasze ciało. Warto poczytać choćby w internecie na ten temat. Koleżankę warto skłonić do rozmowy z psychologiem i wspólne z nim zastanowić się nad przyczyną istniejącego lęku. Pozdawiam

Witam serdecznie. Odnośnie zdrowia fizycznego to poleciłabym jeszcze koleżancę wizytę u lekarza wykonującego usg piersi (ginekolog lub radiolog) w celu wykluczenia choroby nowotworowej (chyba, że wspomniany ginekolog wykonał usg). Jeżeli choroba nowotworowa zostanie wykluczona oznacza to, że mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi lub nerwicowymi. Są to zaburzenia na tle emocjonalnym, a metodą ich leczenia jest podjęcie psychoterapii. Mamy wiele różnych metod psychoterapii, ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Można ją podjąć prywatnie lub z refundacji NFZ (tu zapewne bedzie długa kolejka). Proszę poszukać terapeuty, który ma duże doświadczenie, a na pewno w pełni ukończoną szkołę psychoterapii (4 letnią). Podejmując leczenie koleżanka będzie miałą okazję poznać przyczyny swoich lęków, skontaktuje się z emocjami, których się obawia i zacznie spokojniej i bardziej świadomie żyć. Życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz