Odstawiłam pierścień i nie mam okresu, czy jest ryzyko ciąży?

Witam. Zwracam się z prośba o udzielnie informacji. Stosuję pierścień od pół roku, jednak ze względu na to, że drętwieją mi nogi postanowiłam go na jakiś czas odstawić. 13 stycznia powinnam założyć kolejny pierścień, jednak nie włożyłam go, a współżyłam w tym dniu z chłopakiem bez zabezpieczenia. Około 6 lutego powinnam dostać plamienie z odstawienia zawsze miałam szalenie regularnie. Czy to możliwe, że ten okres się spóźni od razu w pierwszym miesiącu gdy nie stosuje pierścienia? Czy jest możliwe zapłodnienie jeśli współżycie nastąpiło w dniu, w którym powinien być założony pierścień a nie był? Z góry dziękuje za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze, ponieważ współżyła Pani w czasie, kiedy powinna Pani założyć pierścień, natomiast do tego nie doszło, mogło dojść do osłabienia skuteczności antykoncepcji. Ryzyko ciąży zatem istnieje.
Brak krwawienia może być wynikiem zarówno ciąży jak i zmian hormonalnych, które towarzyszą odstawieniu antykoncepcji. Proponujemy zatem, by zrobiła Pani test ciążowy. Powinien być wiarygodny 10-14 dni po stosunku. Jeżeli wynik dwukrotnie będzie negatywny, najprawdopodobniej brak krwawienia wynika z odstawienia antykoncepcji.