Operacja czy obserwacja?

Bardzo proszę o interpretację badania TK głowy mojej zaniepokojonej 28-letniej siostrzenicy. Opis: w płacie czołowym po lewej stronie widoczne pojedyncze drobne ognisko deminizacji wielkości ok. 4x2 mm. Badanie zostało wykonane po skierowaniu na nie przez lekarza rodzinnego, dlatego, że siostrzenica u lekarza skarżyła się na bóle głowy, a ok. 4l at temu miała usuniętą małą torbiel z zatoki nosowej. Bóle głowy nie są częste i nie są silne i pojawiają się także przed menstruacją, a wyniki badania krwi obwodowej są prawidłowe. Co to może być za ognisko. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

W badaniu tomgorafii komputerowej wykazać można jedynie obszary o zwiększonej lub zmniejszonej gęstości, które mogą być ogniskami demielinizacji, jednak nie muszą. Aby potwierdzić demielinizację należy wykonać rezonans magnetyczny. Dalsza diagnostyka jest konieczna, bowiem każda zmiana ogniskowa w mózgu może być groźna dla życia.

Ogniska demielinizacji mogą oznaczać stwardienie rozsiane. Jednakże nie jest to przesądzone. Pojedyncze ognisko może wynikać np. z dawnej infekcji albo z zaburzeń w rozwoju płodowym. Jednakże należy wyjaśnić pochodzienie ogniska. Możliwe, że jest to ognisko padaczkowe (czy było zrobione EEG?), które daje bóle głowy. Nie można też wykluczyć guza - niektóre z nich są hipodensyjne. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie rezonansu magnetycznego.