Podejrzenie poronienia a poziom beta-HCG

Dobry wieczor.Moja ostatna miesiaczka(19.11) byla krotsza niz zwykle-3dni,zrobilam dwa testy wyszly pozytywnie, trafilam do szpitala z podejrzeniem poronienia moje HCG bylo powyzej360 po 2-och dniach spadlo do 340 a po kolejnych dwoch dniach wzroslo do 400 na ostatnim usg nic nie bylo widac. jastem zalamana czy to napewno poronienie?

Dynamika zmian stężenia HCG jest niepokojąca. Konieczna jest wnikliwa analiza całości - oznaczenia HCG w tym samym laboratorium (bardzo ważne!), badania USG przezpochwowe. W typowym poronieniu stężenie HCG z czasem obniża się. W przypadku prawidłowego rozwoju ciąży stężenie powinno dwukrotny wzrastać w odstępie czasu 48 godzin. W przypadku utrzymywania się podobnego stężenia, powinniśmy myśleć o ciąży pozamacicznej. Gdy stężenie jest niższe niż 1000 to nie uda się zazwyczaj uwidocznić ciąży w USG. Pewnym rodzajem ciąży pozamacicznej / rozpoznaniem pokrewnym jest tzw. "ciąża o nieznanej lokalizacji (tzw. PUL)". Oba te stany wymagają ścisłej kontroli, często hospitalizacji. Ostanie inne rozpoznanie, które z czasem musi być wykluczone to przetrwała choroba trofoblastyczna (bardzo rzadka jednostka, różne formy kliniczne).