Podwyższone badanie TPO

Mam podwyzszone badanie TPO tzn norma jest od 0.00 do5.61,0ja natomiast mam 112.39, w zwiazku z tym mam pytanie czy musze zazywac leki, jezeli tsh i usg sa w normie

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie miano przeciwciał wskazuje na zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Wskazane wykonanie badania USG gruczołu tarczowego i regularna kontrolna endokrynologiczna. W zapaleniu tarczycy występują różne etapy choroby. Początkowy etap to stan wciąż jeszcze praiwdłowego poziomu hormonów, następnie (najczęściej) przejściowo występuje nadczynność, a w końcowej fazie trwała niedoczynność tarczycy. Stąd niezbędna regularna kontrola i pomiar poziomu TSH. Proszę jak najszybciej zgłosić się do engokrynologa. Wcześnie rozpoczęte leczenie zapobiegnie wystąpieniu obiawów niedoczynności tarczycy - senności, tyciu, przewlekłemu zmęczeniu, uczuciu zimna, itd.