Rozpoznanie zapalenia tarczycy

Witam! Mam 25 lat. Tarczycę zbadałam przypadkowo i wynik TSH to 3,16, Ft3 3,26 pg/ml Ft4 0,99 ng/dl, i zrobiłam jeszcze badanie P.ciała anty-TPO 630, 62 lU/ml. Czy powinnam zgłosić się do endokrynologa? Gdym nie zrobiła ATPO to okazałoby się, że wszystko jest w normie. Czy to może oznaczać, że jest to zapalenie tarczycy? Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie miano przeciwciał wskazuje na zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Wskazane wykonanie badania USG gruczołu tarczowego i regularna kontrolna endokrynologiczna. W zapaleniu tarczycy występują różne etapy choroby. Początkowy etap to stan wciąż jeszcze praiwdłowego poziomu hormonów, następnie (najczęściej) przejściowo występuje nadczynność, a w końcowej fazie trwała niedoczynność tarczycy. Stąd niezbędna regularna kontrola i pomiar poziomu TSH. Proszę jak najszybciej zgłosić się do engokrynologa. Wcześnie rozpoczęte leczenie zapobiegnie wystąpieniu obiawów niedoczynności tarczycy - senności, tyciu, przewlekłemu zmęczeniu, uczuciu zimna, itd.