Powiększone węzły chłonne za uszami a toksoplazmoza

Witam! Od około 3-4 miesięcy mam powiększone węzły chłonne za uszami. Miałem robione USG tych węzłów i wyszły odczynowe. USG brzucha w normie, RTG klatki piersiowej także, morfologia dobra. Badania na toksoplazmoze wykazały: IgM - 038 (ujemny), IgG- 139,00 (dodatni). Węzły nie są bolesne, dają się przesuwać. Nie mam żadnych innych objawów towarzyszących chłoniakom (poty nocne, gorączka, spadek wagi). Stąd moje pytanie. Czy możliwe jest, że węzły powiększone są przez toksoplazmoze? Proszę o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to możliwe, szczególnie iż badanie poziomu przeciwciał wskazuje na kontakt z patogenem w przeszłości. Brak jednak cech świeżego zakażenia.