Powiększony węzeł chłonny u 44-latki

Witam W piątek poczułam że mam powiększony węzeł chłonny(chyba węzeł), poszłam do lekarza, który zlecił badania. Rano okazało się że spuchłam, policzek zlał mi się z górną częścią szyi, w dotyku czułam tkliwość, znaczne powiększony węzeł chłonny(chyba węzeł). Na wynikach wyszło: Erytrocyty 5,2mln, eozynofile 0,09tys, glukoza 107,1mg/dl, cholesterol 203,1mg,dl, crp ilościowo 6,39mg/dl. 3m-ce temu urodziłam córkę i mam dużą nadwagę, ogólnie czuję się słabo, bolą mnie stawy. Co może mi dolegać?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Bolesne powiększenie węzła chłonnego w okolicy podżuchwowej może być związany ze stanem zapalnym toczącym się w obrębie jamy ustnej lub gardła. W tej okolicy powiększona może być również ślinianka podżuchwowa, która również mogła ulec zapaleniu.
Co do podanych przez Panią wyników badań zwracam uwagę na podwyższony poziom glukozy - wartość powyżej 100 mg/dL na czczo jest nieprawidłowy i wymaga powtórnego oznaczenia glukozy w osoczu oraz/lub wykonania testu obciążenia glukozą (OGTT).
W obydwu przypadkach należy skonsultować się z internistą, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.