Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prawa pracodawcy a chora na anoreksję pracownica

Jestem przełożoną, której jedna z pracownic choruje na anoreksję. Jest wychudzona i wyniszczona tak bardzo, że bardziej już chyba nie można. Taka sytuacja trwa już ok. od 2 lat. Próbowałam wielokrotnie podjąć delikatnie rozmowy o stanie jej zdrowia, ale nie dało to żadnego efektu. Pracownica zapewnia mnie, że wszystko jest pod jej kontrolą. Wiem, że w pracy spędza dużo czasu w toalecie wymiotując. Bardzo się o nią martwię. Co mogę zrobić jako pracodawca? Dodam, że ma 35 lat i nie ma rodziny.
KOBIETA ponad rok temu

Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Podstawowym leczeniem jadłowstrętu psychicznego czyli anoreksji jest leczenie psychoterapeutyczne. Jednakże w sytuacjach znacznego pogorszenia stanu somatycznego związanego z powikłaniem spadków wagi wymagane jest leczenie szpitalne. W ostrych stanach somatycznych odpowiednie oddziały internistyczne lub OIOM'y, w innych przypadkach - oddziały psychiatryczne. Niestety bez zgody pacjenta nie wiele można wskórać. Oczywiście przy zagrożeniu życia pacjentka może zostać przyjęta na leczenie, ale w innym przypadku uzyskanie od niej zgody na hospitalizację jest niezbędne.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam, według mnie powinna Pani z nią szczerze porozmawiać w cztery oczy. Delikatne sugestie mogą nie przynieść skutku. Proszę skupić się na faktach, na jej stanie zdowia, zachowaniu i wyglądzie oraz jak wpływa to na jej pracę i atmosferę w firmie. Na koniec może Pani powiedzieć czego Pani w zwiąku z tym oczekuje np. podjęcia leczenia. Podobnie jak alkoholik zapewnia, że kontroluje picie i w każdej chwili może przestać, tak osoba chora na anorekcję nigdy nie przyzna się, że ma problem i będzie zapewniać, że panuje nas sytuacją. Utrata kontroli to jeden z największych lęków anorektyczki. Jeśli chodzi o skierowanie na przymusowe leczenie czy urlop chorobowy to musiałaby Pani w tej sprawie zasięgnąć rady specjalisty od prawa pracy.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy