Problemy tarczycowe

Witam serdecznie. Od pewnego czasu obserwuję u siebie objawy niedoczynności tarczycy, wręcz książkowe. Moje wyniki badań są następujące: TSH 1,03, fT4 1,19, fT3 3,22 wydają się więc w porządku, mieszczą się w granicach normy. Czy powinnam się pogodzić z objawami, czy rzeczywiście wyniki te mogą świadczyć o problemach? Mam 34 lata i nigdy wcześniej nie chorowałam.
34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawione przez Panią wyniki (jeżeli jak Pani twierdzi, mieszczą się w granicach normy) nie wskazują niedoczyności tarczycy jako przyczyny dolegliwości (oczywiście zawsze istnieje ryzyko błędu laboratoryjnego, jest ono jednak niewielkie).

Nie wiem, jakie objawy występują u Pani, dlatego trudno mi zasugerować ich przyczyny. Praktycznie żaden, z jak to Pani ujęła, "książkowych" objawów niedoczynności tarczycy nie jest specyficzny wyłącznie dla tego schorzenia - np. przyczyną osłabienia, zmęczenia, senności mogą być też niedokrwistość, niektóre choroby zakaźne, choroby nerek - i nie tylko. Długa jest lista powodów występowania zaparć, suchości skóry, obrzęków i innych symptomów charakterystycznych także dla niedoczynności tarczycy.

Z pewnością nie powinna się Pani "pogodzić" z objawami - należy przede wszystkim ustalić ich przyczynę. Proszę wybrać się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu Pani, przeanalizowaniu Pani dolegliwości, zleceniu dodatkowych badań, ustali źródło problemów i wdroży odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam.