Przedłużenie przerwy między opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Mam pytanie. Od ponad 2 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. W poniedziałek tydzień temu wzięłam ostatnią tabletkę z opakowania, w piątek dostałam miesiączkę (czyli tak jak zwykle - czwartek/piątek). Dziś powinnam wziąć pierwszą tabletkę z następnego opakowania, ponieważ skończyła się 7-dniowa przerwa - dziś ósmy dzień od odstawienia tabletek. Niestety nie udało mi się wykupić recepty (apteka nieczynna, a miałam odpis recepty, który zrealizować można w aptece gdzie go otrzymałam i zostawiłam oryginał). Pytanie pierwsze: wykupując jutro rano tabletki, kiedy powinnam przyjąć następną? Dodam, że tabletki przyjmuję o godz 21.00, jutro powinnam przyjąć drugą. I drugie pytanie: czy jeśli doszłoby do stosunku dziś/jutro, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? I jeszcze jedno. Jeśli będę chciała zajść w ciążę, to po odstawieniu tabletek kiedy jest szansa? I czy to prawda, że po odstawieniu tabletek jest możliwość zajścia w ciążę mnogą? Dodam, że mam już 2,5-letniego synka, ale wcześniej przed ciążą nie stosowałam antykoncepcji doustnej. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Wydłużenie przerwy powyżej 7 dni wiąże się z osłabieniem skuteczności preparatu. Nierozpoczęcie nowego opakowania w wyznaczonym terminie powoduje, że wszystkie stosunki mające miejsce w trakcie przerwy należy uznać za niezabezpieczone. Ryzyko ciąży jest zatem stosunkowo wysokie. Niestety niemożliwe jest procentowe określenie ryzyka. Dla wykluczenia ciąży warto wykonać test za 14 dni.

W podobnych sytuacjach zawsze zaleca się jak najszybsze przyjęcie zaległej tabletki, niezależnie od godziny. Kolejne tabletki powinna Pani przyjmować zgodnie ze starym schematem. Ze względu na wydłużenie przerwy konieczne jest również stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 pierwszych dni nowego opakowania.

Pozdrawiam