Przeszkoda w przełyku a możliwość wykonania gastroskopii

Przeszkadza coś w przełyku (od dawna, jeszcze przed jodowaniem),brak tarczycy,popromienne zapalenie ślinianek (rak brodawk.tarczycy-jod 131-I),uporczywa nadmierna suchość w j.ustnej, przełyku,uczucie zwężenia przełyku-czy można i da się wykonać gastroskopię, czy ryzyko uszkodz. czegoś w przełyku, wskutek braku śliny? (trudno chyba przełknąć rurkę gastroskopii wtedy?)Jeśli nie można lub nie da się to są inne metody? (najlepiej bez szkodliwych promieni?)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do gastrologa. Prawdopodobnie gastroskopia jest możliwa.