Ryzyko przeniesienia plemników do dróg rodnych przez odzież

Witam, mam pytanie! Czy możliwe jest zapłodnienie w dni płodne partnerki preejakulatem. Przez jakiś materiał, np. sukienkę, bieliznę? Ostatnio będąc z dziewczyną dotykałem jej pochwy członkiem, (ale z nieściągniętym napletkiem, naciągnąłem go by zminimalizować ryzyko). Wszystko to odbywało się przez sukienkę. Bo nie miała bielizny na sobie. Chciałem by ją ściągnęła. Potem poprzez tę sukienkę dotykałem jej pochwy palcem. Dziewczyna miała dni płodne. Nie wiem czy wydzielił mi się preejakulat, a jeśli tak to w niewielkiej ilości. Nie miałem wytrysku. Nie było penetracji, (chyba że penetracją można nazwać dosyć mocny dotyk partnerki tak jak opisałem). Za to na sukience zauważyłem śluz pochwowy w dużej ilości. Pytanie wydaje się banalne, lecz dziewczynie spóźnia się już okres 5 dni. Dlaczego? Pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! W sytuacji, którą Pan opisał praktycznie nie ma możliwości na przeniesienie plemników do dróg rodnych. Może Pan być zupełnie spokojny, istnieje praktycznie 100% szans, że partnerka nie jest i nie będzie w ciąży przez tę sytuację. Plemniki poza organizmem mogą przeżyć do osiemnastu godzin, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, tzn. temperatura 37 stopni Celsjusza oraz wilgotne środowisko. Poza organizmem, np. na skórze - bardzo szybko wysychają. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu sytuacjach warto zrobić test ciążowy w okolicach spodziewanej miesiączki, czyli mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykazują się 99% skutecznością, więc aby wykluczyć ewentualne obawy, można z niego skorzystać. Przesunięcie terminu miesiączki może wynikać z innych niż ciąża przyczyn, jak stres, dieta, większa aktywność fizyczna w niedawnym okresie. Pozdrawiam serdecznie!