Ryzyko zajścia w ciążę przy antybiotykach i pominięciu 1 tabletki

Witam. Jestem kobietą, mam 16 lat. Współżyję z moim chłopakiem. Przyjmuję już siódme opakowanie tabletek. Miesiączkę dostałam 27 listopada, w ten sam dzień kochałam się z moim chłopakiem, tyle że nie było wytrysku. Okres skończył mi się 2 grudnia i w tym samym dniu kochałam się z moim chłopakiem, tym razem doszedł we mnie. Dopiero 3 grudnia wzięłam tabletkę antykoncepcyjną (pierwszą). Po kilku dniach zapomniałam wziąć tabletki, był to bodajże, piątek, wzięłam dopiero na drugi dzień ale tylko jedną (tę, którą powinnam wziąć w tym dniu). Teraz przyjmuję antybiotyk, ponieważ miałam zapalenie cewki moczowej i wiem, że takie leki mogą też osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy mogę być w ciąży? Dodam jeszcze, że mój chłopak brał sterydy, przestał brać jakieś 2 miesiące temu. Proszę o odpowiedź, bo bardzo się martwię. Pozdrawiam, Patrycja.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety w Pani przypadku istnieje możliwość, że jest Pani w ciąży - z racji tego, że pominęła Pani jedną pigułke oraz dlatego, że antybiotyki moga osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Do końca tego cyklu oraz podczas 7-dniowej przerwy proszę stosować dodatkową antykoncepcję (prezerwatywa). Jeśli w nowym cyklu nadal będzie Pani zażywać antybiotyk, to także przez cały cykl proszę stosować prezerwatywę (a przynajmniej przez 7 dni od skończenia zażywania antybiotyku). Przed rozpoczeciem nowego opakowania powinna Pani wykluczyc ciążę - wykonując test ciążowy, najlepiej pod koniec 7-dniowej przerwy (wtedy będzie bardziej wiarygodny).

Sterydy wpływają negatywnie na potencję mężczyzny, na jego płodność, może odegra to jakąś rolę (tak nawiasem mówiąc, jeśli widzi Pani w swoim partnerze potencjalnego ojca swoich dzieci, to proszę mu stanowczo odradzać sterydy...).

Pozdrawiam!