Silne bóle po OZT i usunięciu pęcherzyka żółciowego

Witam! Mój mąż 6 miesięcy temu przebył OZT o przebiegu ciężkim z martwicą trzustki, ponad 2 miesiące temu wycięcie woreczka żółciowego, schudł prawie 30 kilogramów, ma nawracające bóle od bóli w okolicach trzustki promieniujące do barku oraz okolicy między łopatkowej- bóle przechodzą lub zmniejszają się tylko po zastrzyku z ketonalu. Czy to normalne że tak się dzieje?

Niestety, ale takie dolegliwości po przejściu tak ciężkiej choroby mogą występować. Bóle związane są właśnie z przejściem ostrego, martwiczego stanu zapalnego w zakresie trzustki. Zapewne doszło w chwili obecnej do stanu przewlekłego w zakresie pozostałej części trzustki. Ten stan zapalny wchodzi w przestrzeń zaotrzewnową w okolicy kręgosłupa co wyzwala tego rodzaju dolegliwości bólowe o tej właśnie lokalizacji. To typowe. Trzeba w tej sprawie najlepiej skonsultować się z gastroenterologiem. Zapewne konieczne okażą się dodatkowe, kontrolne badania takie jak m.in. laboratoryjne: lipaza, alfa-amylaza we krwi, alfa-amylaza w moczu, USG jamy brzusznej i być może TK. O tym zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu, a w chwili obecnej wymagane są leki przeciwzapalne i wspomagające funkcję trzustki (substytuty enzymatyczne).