Silne zapalenie grzybicze u 18-latki

Dzień dobry, mam problem w sferze intymnej. 2 lata temu miałam mocne zapalenie grzybiczne (czy jakoś się to tak nazywa), często mi to wracało z uprzykrzajacym swędzeniem, byłam kilkanaście razy u ginekologa ale przepisał leki i do domu a to nadal wracało, zapisałam się prywatnie, dostałam 5 leków które stosowałam i(z 7 miesięcy temu). Teraz po każdej miesiączce mam śluz mlekowaty i bardzo obfity. Proszę o pomoc bo ja już sama nie wiem co mam robić

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety intymne infekcje grzybicze mogą nawracać, niezależenie od rodzaju zastosowanych leków. Co nie oznacza, że leki, które przepisał lekarz są nieodpowiednie. Czasami to nie wystarczy – wówczas warto przeanalizować czynniki zwiększające ryzyko nawrotu choroby. Przede wszystkim zarazić się można od partnera seksualnego – bywa, że zarażają się od siebie nawzajem cyklicznie, zamykając w ten sposób koło. Inne możliwe przyczyny nawrotów grzybicy pochwy to antybiotykoterapia lub terapia hormonalna. Grzyby Candida często bytują w naszym organizmie, nie dając o sobie znać, jednak gdy spada odporność, atakują. Natomiast absolutną podstawą w nawracających zakażeniach grzybiczych jest higiena przestrzegana rygorystycznie – przewiewna bielizna, regularna wymiana ręczników, ale też wkładek intymnych, dbanie o odpowiednie pH pochwy, zrezygnowanie z tamponów na rzecz podpasek. Poza tym warto ograniczyć spożycie cukru – węglowodany powodują wzrost namnażania się grzybów. Więcej na temat przyczyn nawracających infekcji grzybiczych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy. Choć grzybicę pochwy leczy się antybiotykami o szerokim spektrum działania, to gdy leczenie nie daje spodziewanych efektów, warto wykonać antymykogram, który precyzyjnie określi, na jakie leki będzie wrażliwy grzyb. Szczegółowo o leczeniu tutaj, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.