Skąpe miesiączki od rozpoczęcia współżycia

Witam!

Współżyję z dziewczyną od niedawna i ciągle żyjemy w stresie, że coś jest nie tak i jest w ciąży. Zabezpieczamy się za pomocą prezerwatyw. Ostatnio już drugi taki okres ma, że w pierwszy dzień ma lekko brązowe plamienie a później przez 2-3 dni plamienie krwią, ale strasznie małe. Okres spóźnia się jej maksymalnie 1-2 dni. Tydzień przed okresem boli ją jajnik. Czy to wszystko wywołane jest stresem czy burzą hormonów? Proszę o poradę, czy mamy obawiać się ciąży? Zaznaczę tu, że dochodziło do stosunku bez prezerwatywy, ale trwało to dosłownie parę sekund, po czym zakładaliśmy nową. To trochę dziwne żeby 2 miesiące z rzędu miała taką marną miesiączkę.

Dzień dobry!

Prezerwatywa jest mechaniczną metodą antykoncepcji, która jak wiadomo ma ograniczoną skuteczność. Jej skuteczność wzrasta jeśli ściśle przestrzega się instrukcji stosowania i unika się ryzykownych sytuacji typu pęknięcie czy zsunięcie się prezerwatywy. W opisanej sytuacji trudno stwierdzić jaka jest przyczyna skąpych miesiączek. Pod względem czynnościowym może dojść np. do słabego przyrostu grubości endometrium w czasie cyklu, przez co podczas złuszczania krwawienie jest skąpe. Wydaje sie, że nie ma powodów do obaw co do ciąży, ból brzucha przed miesiączką może być typowym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto zgłosić się do ginekologa jeśli wcześniejsze krwawienia były inne. Konieczne jest badanie ginekologiczne oraz ewentualne USG przezpochwowe. Wśród przyczyn można dopatrywać się stresu lub też zmniejszonego wydzielania estrogenu, jednakże aby powiedzieć cokolwiek więcej konieczne jest badanie fizykalne i ewentualnie badania dodatkowe. Zachęcam Pańską dziewczynę do wizyty u ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!