Skróciłam przerwę i mam bardzo słaby okres - czy mogę być w ciąży?

Mam 22 lata, biorę tabletki antykoncepcyjne od 8 miesięcy. Przez pierwsze 6 brałam je głównie ze względu na problemy z cerą - wtedy też umówiliśmy się z ginekologiem, że pierwszą tabletkę wezmę w chyba 4 dniu okresu (w każdym razie nie w pierwszym, tak się złożyło) - okres dostawałam zawsze 4 dnia od odstawienia, po zakończeniu 21-dniowego cyklu tabletkowego. Przy ostatniej wizycie i przepisaniu kolejnych tabletek na 6 miesięcy stwierdziłam, że chcę by miały jednak również większe działanie antykoncepcyjne, więc skróciłam 7-dniową przerwę do pełnych 3 dni, by wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania w pierwszym dniu okresu (4 dni od odstawienia). Po pierwszym opakowaniu - 21 tabletek, dostałam okres nie 4., ale 5. dnia od odstawienia. Okres nie był jakoś bardzo obfity, ale był. Nowe opakowanie rozpoczęłam po 7-dniowej przerwie, 30 stycznia, rano. Następnego dnia rano współżyłam (4. dzień od miesiączki, którą dostałam 27 stycznia). Opakowanie tabletek dokończyłam i teraz okres pojawił się 3. dnia po odstawieniu, jednak jest bardzo skąpy - trwał 3 dni, z czego pierwszego to było zaledwie brunatne plamienie. Ponadto jestem teraz w stresie, bo mam egzaminy, no i dochodzi paniczny strach przed ewentualną ciąża. Czy jest możliwe, że w niej jestem?

Redakcja abcZdrowie

Witam

Źle Pani zrozumiała swojego ginekologa. Tylko przy rozpoczynaniu pierwszego opakowania tabletek powinna je Pani wziąć 4-tego dnia okresu. Później powinna Pani przejść na zwykły system 21+7.

Krwawienie w przerwie między opakowaniami sensu stricte nie jest 'okresem' ani 'miesiączką', tylko tak zwanym krwawieniem z odstawienia. Niezależnie od tego krwawienia po każdym opakowaniu powinna robić Pani 7 dni przerwy. Próbując utrafić w 4. dzień krwawienia z odstawienia tylko się Pani denerwuje i szybciej zaczyna Pani nowe opakowania. Stosując tabletki 21 dni i robiąc 7 dni przerwy w pełni zachowuje Pani ich działanie antykoncepcyjne.

Przerwę między opakowaniami można skracać, ale nie można jej wydłużać. Proszę zapamiętać, że krwawienie z odstawienia nie powinno wpływać na schemat 21+7.

Pozdrawiam