Skurcze łydek w 30. tygodniu ciąży - jak im zapobiec?

Witam! Jestem w 30. tygodniu ciaży i często w nocy łapie mnie skurcz łydek i palców u nóg, których nie moge rozprostować masując, taki skurcz trzyma nawet 15 minut. Moje pytanie brzmi: czym on jest wywołany i czym go zapobiegać? Czy to ma coś wspólnego z cukrzycą ciążową i z dieta, którą stosuję?

A drugie moje pytanie dotyczy cukrzycy - czy po porodzie ona minie i czy przejdzie na dziecko? Ma to być chłopiec, martwię się czy dziecko przybiera na wadze, ostatnie USG mam mieć dopiero w 32. tygodniu. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Kurcze łydek to dość częsta dolegliwość w ciąży. Przyczynia się do tego niedobór potasu i magnezu, które "podbierane" są przez płód, oraz zmniejszona aktywność fizyczna. Może Pani kupić bez recepty preparat magnezu i więcej się ruszać (jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań).

Objaw ten nie ma natomiast związku z cukrzycą ani dietą (jeśli tylko odżywia się Pani racjonalnie). Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje po ciąży, istnieje natomiast zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy w starszym wieku. Konieczna jest kontrola poziomu cukru po ciąży. Jeśli cukrzyca jest prawidłowo leczona i glikemia utrzymuje się na dobrym poziomie, to nie musi się Pani niepokoić o dziecko. Masa ciała płodu w źle leczonej cukrzycy ciążowej najczęściej jest nieprawidłowo duża, nie zmniejszona (choć istnieje i taka możliwość).

Pozdrawiam serdecznie!