Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po znacznym opóźnieniu

Witam! Moje pytanie dotyczy zapomnianej tabletki, a raczej opóźnienia większego niż 12 h: zażywam Mercilon od 7 miesięcy, do tej pory wszystko było w porządku. W piątek wypadał dzień, w którym powinnam zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania po 7-dniowej przerwie. Niestety, zrobiłam to około północy, a ponieważ czas wchłaniania tabletki wynosi ok. 4 h, przerwa na pewno była większa niż 12h (zwykle przyjmuję tabletko około południa). Kolejne tabletki przyjmowałam regularnie. W okresie przerwy, jak i po rozpoczęciu kolejnego opakowania dochodziło do współżycia. Proszę o odpowiedź, czy należy rozpocząć kolejne opakowanie bez robienia przerwy po dotychczasowym? Czy istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę? Z góry serdecznie dziękuję!

Witam serdecznie!
W opisywanej sytuacji doszło jedynie do 12-godzinnego opóźnienia w przyjęciu tabletki. Nie należy tu rozpatrywać czasu wchłaniania spóźnionej tabletki skoro nie analizujemy czasu wchłaniania regularnie przyjmowanego preparatu.
Ze względu na przyjęcie tabletki na granicy czasu podanej przez producenta oraz regularnie odbywane stosunki należy zdawać sobie sprawę z zaistniałego ryzyka ciąży. Rozpoczęcie nowego opakowania bez wykonywania 7-dniowej przerwy jest całkowicie zbędne. Jeżeli doszło do obniżenia skuteczności preparatu to ewentualna ciąża zostałaby już poczęta. W obecnej sytuacji wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Proszę jednak pamiętać, iż domowe testy ciążowe należy wykonywać nie wcześniej niż 14 dni po ostatnim ryzykownym zbliżeniu. Testy z krwi można wykonać wcześniej, tj 10 dni po zbliżeniu.
Pozdrawiam