Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy nieprawidłowym stosowaniu

Dzień dobry ;) Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Tylko, że przez pierwszy tydzień brałam je, nie patrząc na to, która jest w jakim dniu. Teraz biorę od 8 dni normalnie, każdą tabletkę z danego dnia. W pierwszym tygodniu też pominęłam tabletkę, a jeszcze do tego doszło, że zgubiłam jedno opakowanie i zaczęłam brać tabletki z następnego. Czy nadal jestem chroniona przed ciążą? Czy może lepiej odstawić i zacząć od nowa za jakiś czas?

Witam serdecznie!
Przyjmowane przez Panią tabletki należą do grupy preparatów monofazowych, a zatem każda tabletka blistra ma ten sam skład. Nie ma zatem znaczenia, którą tabletkę z blistra Pani przyjmuje pod warunkiem, że zażywa je Pani regularnie. W Pani przypadku, gdy doszło do pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu blistra wymagane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni. Jeżeli doszło do zbliżeń w tygodniu przed pominięciem tabletki wskazane jest wykonanie testu ciążowego, jednak nie wcześniej niż 14 dni po zbliżeniu.
Pełne zabezpieczenie uzyska Pani dopiero po 7 dniach regularnego przyjmowania tabletek. Po 21 dniach wskazane jest wykonanie 7-dniowej przerwy.
Pozdrawiam