Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ślinienie się podczas snu

gdy spie nie raz z buzi leci mi slina.budze sie odsliniona.na poduszce.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Rozluźnione mięśnie często powodują uchylenie ust podczas spania i "uciekanie śliny" . Wielu osobom się to zdarza. Jeśli jednak ma Pani wrażenie, ze jest to nadmierne, zdarza się zbyt często warto się zgłosić do lekarza, który sprawdzi prace ślinianek i napięcie mięśni.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
Przemysław Zarzeczny
67 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Problem ślinienia się podczas snu może stanowić „pani” urodę i nie być związany z procesem chorobowym, ale objaw ten może wynikać także z przyczyn chorobowych lub być konsekwencją stosowanej terapii farmakologicznej. Niestety, na podstawie opisanych cech w pytaniu nie można jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego zalecam wizytę u lekarza POZ. Specjalista przeprowadzi z pełny wywiad medyczny, co pozwoli ustalić przyczynę ślinienia się w nocy lub zaleci wykonanie badań dodatkowych.

Ślinienie się w nocy może wynikać z techniki snu – spanie na boku z otwartymi ustami powoduje, że produkowana cały czas ślina biernie wypływa. Otwieranie ust podczas snu również może być reakcją fizjologiczną wynikającą z techniki snu, lub może być odpowiedzią na nieprawidłowości. Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np; nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych.

W warunkach dziennych, nadmierne ślinienie się obserwujemy w dwóch sytuacjach: przy nadmiernym wytwarzaniu śliny oraz przy zaburzeniach jej połykania.

Dorosły człowiek wytwarza dziennie do 1,5 litra śliny, która jest często i nieświadomie przełykana, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z jej dużej ilości. Nadmierne ślinienie jest zwykle przejściowym problemem, który rzadko świadczy o poważnym schorzeniu. Jest np. często obserwowane u dzieci w czasie ząbkowania. Wiele innych czynników może nasilić wytwarzanie śliny, np. kwaśne pokarmy czy ciała obce w jamie ustnej.

Do najczęstszych przyczyn u dorosłych należą: 1) źle dopasowane protezy zębowe, 2) ciąża, 3) refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) 4) oraz zakażenia w obrębia jamy ustnej i gardła.

Ponadto alergie, zapalenie zatok przynosowych i powiększone migdałki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy