Spożywanie alkoholu i znieczulenie stomatologiczne przy padaczce idiopatycznej

Dzień dobry, po dwóch napadach drgawek w odstępie prawie trzech lat zdiagnozowano u mnie padaczkę idiopatyczną. Stwierdzono zmiany napadowe w EEG. Leczę się karbamazepiną w dawce 2x400mg. Czy przy tym leczeniu mogę okazyjnie spożywać alkohol - np. wino do obiadu czy od czasu do czasu piwo? Ponadto, czy znieczulenie u stomatologa może wywołać napad?

Witam
Karbamazepina może zmniejszać tolerancję alkoholu, więc w trakcie leczenia nie należy go spożywać. Jednak myślę, że w wyjątkowych sytuacjach lampka wina nie będzie przestępstwem.
Co do znieczulenia - przypomina mi się pacjentka, która nie przyznała się do swojej choroby, robiłam jej liczne znieczulenia, usuwałam zęby, leczyłam ubytki, pobierałam wyciski pod protezy i dopiero przy ostatniej wizycie, kiedy oddawałam gotowe uzupełnienia protetyczne - dostała mega napadu padaczkowego. Byłam wtedy bardzo młodą lekarka i można sobie wyobrazić moje przerażenie. W tym schorzeniu trudno jest przewidzieć co może taki napad wywołać, więc myślę, że znieczulenie również. Dlatego powinien Pan zawsze informować lekarza, żeby był przygotowany na " niespodziankę"
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Na pewno należy ostrożnie spożywać alkohol, ale należałoby zasięgnąć porady u neurologa. Stomatolog dysponuje tzw. bezpiecznym znieczuleniem, ale o to również można zapytać specjalistę. Pozdrawiam